Počet výsledků: 94

Otevřít filtraci

Onemocnění štítné žlázy neboli tyreopatie je porucha, která postihuje funkci štítné žlázy. Onemocnění štítné žlázy můžeme zhruba rozdělit do pěti skupin: hypotyreóza – snížená činnost štítné žlázy, hypertyreóza – nadměrná činnost štítné žlázy, struma – zvětšená štítná žláza, nezhoubné nádory, zhoubné nádory. Viz také štítná žláza.

Štítná žláza (lat. glandula thyroidea) je endokrinní žláza, která se nachází na přední straně krku. Štítná žláza produkuje důležité hormony, které mají zásadní vliv na správné fungování organismu. Pokud štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů, mluvíme o tzv. hypotyreóze, naopak zvýšená produkce hormonů vede k hypertyreóze. Viz také žlázy a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz štítná žláza.

Karcinom štítné žlázy je odborný název pro rakovinu štítné žlázy. Tento zhoubný nádor vzniká ve štítné žláze – orgánu v dolní části krku, který vytváří hormony, jež pomáhají regulovat srdeční frekvenci, krevní tlak, tělesnou teplotu a tělesnou hmotnost. Rozlišujeme čtyři hlavní typy karcinomu štítné žlázy: papilární, folikulární, medulární a anaplastický. Tyto čtyři typy lze od sebe vzájemně odlišit pouze na základě histologického vyšetření – tedy prozkoumání nádorových buněk (odebraných v rámci biopsie) pod mikroskopem. Viz také karcinom, štítná žláza.

Rakovina štítné žlázy je lidové označení pro karcinom štítné žlázy. Viz také rakovina, štítná žláza.

Hormony štítné žlázy neboli tyreoidální hormony jsou hormony, které vznikají ve štítné žláze – a z ní jsou vylučovány do krevního oběhu. Nejznámějšími hormony štítné žlázy jsou tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). T4 i T3 hrají důležitou roli při růstu, udržování metabolického obratu, správném fungování kardiovaskulárního i trávicího systému, ovládání kosterních svalů apod. Viz také hormony, štítná žláza.

Zánět příušních žláz neboli parotitida může postihovat jednu nebo obě příušní žlázy. Existují různé příčiny zánětu příušních žláz, z nichž nejznámější je virus způsobující příušnice. Viz také zánět, příušní žlázy.

Skeneho žlázy (lat. glandulae vestibulares minores) jsou dvě exokrinní žlázy v oblasti poševní předsíně, které jsou umístěny poblíž ústí močové trubice. Skeneho žlázy vylučují mléčně zabarvenou tekutinu, zejména při orgasmu. Viz také žlázy, Bartholiniho žlázy.

Hlenové žlázy jsou exokrinní žlázy, které produkují hustý a lepkavý sekret – hlen. Existuje několik různých typů hlenových žláz, které se nacházejí na různých místech lidského těla. Viz také hlen, žlázy.

Zeisovy žlázy jsou mazové žlázy, které se nacházejí se na okrajích očních víček a promazávají řasy. Viz také žlázy.

Měchýřkové žlázy je jiný název pro semenné váčky. Viz také žlázy.

Zobrazeno 1 až 10 z 94

Počet výsledků